Pomysł na stworzenie aplikacji komunikacyjnej, jeszcze bez konkretnej koncepcji, powstał w bardzo radosnej chwili, mianowicie w momencie narodzin Stowarzyszenia „Homini” w Międzychodzie. Jako zespół założycielski stowarzyszenia mieliśmy wówczas ogromną satysfakcję z tego, że powołaliśmy do życia coś, co pozwoli nam na realizację pomysłów, które mieliśmy w głowach, o których często rozmawialiśmy i pragnęliśmy wdrożyć w życie.
A potem już poszło…
Jak na zawołanie pojawił się Inkubator Wielkopolskich Innowacji Społecznych wraz z projektem do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie pomocy osobom zależnym, idealny do zgłoszenia pomysłu z aplikacją komunikacyjną. Po testach w Międzychodzie stworzyliśmy „SOS homini”, system komunikacyjny z ogromnymi możliwościami i wyzwaniami, który opuścił inkubator z wyróżnieniem.
Dzięki ROPS w Poznaniu, który realizuje projekt Social(i)Makers – Local Pilot, system „SOS homini” został pilotażowo wdrożony we Wronkach i Pleszewie. Zaczęto przecierać szlaki…
Pierwszym krokiem do wdrożenia „SOS homini” na stałe w Międzychodzie miał być start niniejszej strony internetowej. Czekaliśmy jeszcze tylko na wiosnę, która miała dać nam nową energię do działania. Jednak nikt nie spodziewał się tego, co nas zastało, co zastało cały świat – pandemia koronawirusa. Pandemia zupełnie zmieniła nasze plany. Przede wszystkim postanowiliśmy przyspieszyć wdrożenie. Jak wiecie, celem zastosowania aplikacji „SOS homini” jest pomoc tym, którzy jej potrzebują w codziennych czynnościach. A sytuacja z pandemią jeszcze bardziej te potrzeby spotęgowała. W obliczu licznych apeli aby pomagać sobie nawzajem, a zwłaszcza tym, którzy są szczególnie narażeni na negatywne skutki koronawirusa, wydaje się, że „SOS homini” może okazać się narzędziem szczególnie pomocnym. W związku z tym nie ma sensu czekać, tyko działać. Być może pozwoli to wielu osobom łatwiej przejść przez ten trudny czas. Musimy jednak zrezygnować z planowanych wcześniej spotkań i warsztatów szkoleniowych. Spróbujemy działać inaczej…
Jednocześnie w wielu miejscach w Polsce powstała wspaniała inicjatywa „Widzialna ręka”, mająca na celu nieść pomoc osobom, które w czasie „grasowania” koronawirusa nie powinny wychodzić z domu. Również w Międzychodzie ta akcja błyskawicznie się przyjęła. Wielkie słowa uznania dla inicjatorów i dla wszystkich, którzy się do niej przyłączyli. Jesteśmy już po pierwszych konsultacjach z „Widzialną Ręką” w Międzychodzie w sprawie połączenia sił, i podjęcia wspólnych działań. I do tego samego zachęcamy społeczności w całej Polsce. „SOS homini” jest gotowym narzędziem, z którego wszyscy mogą skorzystać. Zróbmy to!
MG
Najnowsze komentarze